RADYO ÖTÜKEN
TÜRK Irkının Emrindeyiz
 
 İSA KİRKGÖZ (Sivas) ,   Var Olsun Türk Diyari ...          |           Büşra (Mersin) ,   Türklük ve Türkçülük için olan savaşımız sonuna kadar sürecektir....          |           Mehmet (Çanakkale) ,   Varolsun ırkımın Turan Ülküsü...          |           Aybala (Kırgızistan) ,   Türk’ten başkasını biz asla sevmeyeceğiz. Bir Türk kadar kimseyi de düşünmeyeceğiz....          |           İsa Kirkgöz (Sivas) ,   Adam Ol. Irkına Çek. TÜRK OL!...          |           Yunus (Halep) ,   Suriyeli Bir Türkmenim Radyomuza Bir Türkmen Olarak Tam Destek Varolsun Turan Türk Birliği...          |           Muhammed (Kerkük) ,   Türkün Türkten Başka Kardeşi Yoktur.!...          |           Murat (Denizli) ,   Varolsun Turan...          |           Emre (Ankara) ,   7inci Türk Konseyi Baküde Gerçekleşmiştir. Türke Kutlu Olsun. Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir Türklere Turan...          |           Zeynep (Doğu Türkistan) ,   Varolsun Turan Turan Elde Asenayım Asena...          |           Melisa (Kıbrıs) ,   Radyomuz Türk ırkına Kutlu Olsun Bozkurtlar Ulusun GökTengri Türkü Korusun...          |           Almıla (Kazakistan) ,   Şu anda, büyük Türk Irkının bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Ahmet (Azerbaycan) ,   Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Alpaslan (Özbekistan) ,   Kurt kurdu korur. Varolsun Turan...          |           Emir Ateş (Erzurum) ,   Recai Ağbaba-Aras Aras Han Aras...          |           Asena Elif (Bursa) ,   Esenlikler Biz Türkçüler! kanaâtlarımızı apaçık söylediğimiz için bazılarına sevimsiz görünüyoruz. Biz siyaset yapmıyoruz. Siyaseti bilmiyoruz. Çünkü bizim davamız bugünün sandalye davası değildir. Bizim davamız asırlara bakan bir davadır. İnandığımız Türklüğün davasıdır. Hüseyin Nihâl Atsız...          |           Mustafa (Muğla) ,   TÜRK IRKINA HAYIRLI UĞURLU OLSUN İYİ YAYINLAR EFENİMM...          |           Asena Aybüke (Ankara) ,   Merhaba iyi yayınlar ben ankaradan aybüke Radyomuz TÜRK ırkına kutlu olsun böyle bir güzel radyomuz oldugu için çok mutluyum inanın radyoyu ilk gördügümde duygulandım şimdi biz TÜRK ırkı olarak radyoya destek verme zamanı TÜRK ırkı Sağolsun....          |           Hüsamettin (Muş) ,   Ölürüm Türkiye şehitler ölmez vatan bölünmez bin ölur bin dililiriz ...          |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev: "Ekonomi Önceliğimiz"

 

Türk Konseyi'nin yeni Genel Sekreteri olarak hedefinin Türk Dili Konuşan Ülkeler arasındaki işbirliğini mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak ve Türk Konseyi'ni uluslararası arenada saygı duyulan bir teşkilat haline getirmek olduğunu açıklayan Baghdad Amreyev, bu doğrultuda Konsey'in...

Türk Konseyinin yeni Genel Sekreteri olarak hedefinin Türk Dili Konuşan Ülkeler arasındaki işbirliğini mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak ve Türk Konseyini uluslararası arenada saygı duyulan bir teşkilat haline getirmek olduğunu açıklayan Baghdad Amreyev, bu doğrultuda Konseyin yoğun faaliyetlerde bulunduğunu kaydetti.

Görüntülü, yazılı ve dijital medyadan üst düzey temsilcilerin katıldığı ve İstanbulda düzenlenen toplantıda Türk Konseyinin yapısı, faaliyetleri ve hedefleri konusunda gazetecilere bilgi veren Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, "Bölgedeki durum ve tarihten gelen ortak bağlarımız, Türk Konseyinin kuruluşunu kaçınılmaz yaptı. Kazakistanın Ankara Büyükelçisi olarak görev yaptığım 2008-2011 yılları arasında Konseyin kuruluş çalışmalarında bizzat yer aldım. Türk dünyasına büyük gönül vermiş bir insan olarak bu göreve getirilmek benim için büyük bir anlam ifade ediyor" diyerek sözlerine başlayan Genel Sekreter Baghdad Amreyev, "Türk Konseyi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından 2009 yılında devletlerarası bir örgüt olarak kuruldu. Özbekistan ve Türkmenistan Türk Konseyinin Zirvelerine ve etkinliklerine iştirak ediyorlar. Macaristan da son Zirvede gözlemci üye oldu ve şimdi bizim etkinliklerimize aktif olarak katılıyor" diye konuştu.

 

Türk Konseyinin temel amacının dış politika, ekonomi, ulaşım, gümrük, turizm, eğitim, medya, gençlik ve spor dahil birçok alanda üye ülkeler arasında işbirliğini geliştirmek olduğunu söyleyen Amreyev, yakın geçmişte Türk Konseyinin ekonomi ve ticaret başta olmak üzere bazı konularda öncü roller almaya başladığını ifade etti.

Amreyev, Türk Konseyinin dış politika alanında Türk devletleri arasında daha derin ilişkileri hedefleyerek Avrasya bölgesinde ve İslam dünyasında, özel olarak da Orta Asya ve Kafkaslarda uluslararası işbirliğini geliştirmeyi amaç edindiğini belirterek, Türk Konseyinin genç ve dinamik bir teşkilat olarak on yıllık zaman zarfında çok mesafe kat ettiğini ve önemli işler başardığını vurguladı. Ayıca Amreyev, "Türk Konseyi üyeleri birlikte aynı hedefe odaklanmaya, uluslararası arenada ortak amaçlara yönelik çalışmaya kısa bir süre içerisinde alıştılar. Dolayısıyla Türk Konseyi, Türk Devletleri arasındaki işbirliğine kurumsal bir kimlik kazandırdı" şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 6 Zirve, 13 Dışişleri Bakanları toplantısı ve faaliyet alanlarında 50 Bakan toplantısı gerçekleştirdiklerini söyleyen Amreyev, "130un üstünde farklı alanlarda çalışma grubu ve uzmanlar toplantısı, pek çoğu uluslararası düzeyde olmak üzere 25 konferans, forum, mesleki eğitim programı ile gençlik kampları ve festivalleri hayata geçirdik. Türk Konseyi çatısı altındaki çabaların ürünü olarak, Bakanlık ve kurumlarımız arasında bugüne kadar 25 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı" ifadelerini kullandı.

Türk Konseyinin uluslararası görünürlüğünü arttırmak ve uluslararası arenada saygın bir aktör olduğunu göstermek amacıyla başta Birleşmiş Milletler (BM) ve organları olmak üzere çok sayıda uluslararası örgütle güçlü işbirlikleri tesis ettiğini vurgulayan Amreyev, 31 Mayıs 2019 tarihinde Mekkede düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesinde, Türk Konseyinin 8 yıllık gözlemci üyelik başvurusunun sonuçlandırılması kararı alındığını hatırlattı.

Ekonomik işbirliği konusunda önümüzdeki dönemde yoğun olarak çalışacaklarını belirten Amreyev, "Geçtiğimiz ay, tarihte ilk kez Ortak Türk Ticaret ve Sanayi Odasını kurduk. Üye ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odalarının Başkanlarının katılımıyla 17 Mayıs 2019 tarihinde Astana Ekonomik Forumu sırasında kurucu belgeyi imzaladık. Özbek, Türkmen ve Macar Ticaret ve Sanayi Odalarını da bu sürece dahil etmeyi istiyoruz" dedi.

Bu Haziran ayında tarihte ilk defa bir Türk Konseyi Genel Sekreterinin Özbekistan ve Türkmenistanı ziyaret ettiğini ve her iki ziyaretin de çok olumlu geçtiğini ifade eden Genel Sekreter Amreyev, önümüzdeki dönemde Özbekistanı ve Türkmenistanı Türk Konseyinin birer parçası olarak görmeyi; dost ve kardeş Özbekistan ve Türkmenistanın bayraklarını Sekretarya binasının önünde dalgalandırmayı çok arzuladıklarını ifade etti.

Ekonomik işbirliği

Türk Konseyinin yoğun faaliyet programı kapsamında Türk Yatırım Fonunu kurmak için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiğini açıklayan Genel Sekreter Amreyev, Fonun kısa süre içinde faaliyete geçeceğini ve başlangıçta 500-600 milyon dolarlık bir Fon olacağını belirtti.

Amreyev, 2015 yılında gerçekleştirdikleri Astana Zirvesinden bugüne Türk Konseyi Üye Ülkeleri arasındaki ticaret yüzde 22 oranında artışla yaklaşık 9 milyar dolara ulaştığını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

" Buna Özbekistan ve Türkmenistanı da dahil ettiğimizde toplam ticaret rakamı 16 milyar doları buluyor. Elbette daha yapılacak çok iş var. Bunları yeterli saymamız mümkün değil. Bu iradeyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" sözlerini paylaşan Genel Sekreter Amreyev, "Evvela ekonomi, ulaştırma, gümrük, turizm, haberleşme teknolojileri gibi alanlarda Bakanlıklarımız arasındaki kurumsal işbirliğini artırıyoruz. Ayrıca Bakanlıklarımız arasında ortak projeler yoluyla somut işbirliği alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Ülkelerimizin özel sektör temsilcilerini bir araya getiren Ortak İş Forumları düzenliyoruz"

Genel Sekreter Baghdad Amreyev, Türk Konseyinin kuruluşundan bu yana geçen 10 yıl içinde Bakanlar düzeyinde yaklaşık 40 toplantı yapılmışken, son on ay içinde bu düzeyde 10dan fazla toplantı gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Genel Sekreter Baghdad Amreyev, Türk Konseyi Bakanlar düzeyindeki toplantılarının beşte birinin son dokuz ay içerisinde yapıldığına vurgu yaptı.

Geleceğe Yönelik Hedefler

Amreyev, 7. Türk Konseyi Zirvesini 15 Ekim 2019 tarihinde Baküde gerçekleştirme kararı aldıklarını belirterek,"Bildiğiniz gibi Ekim ayı, Türk Konseyinin kurucu anlaşması olan Nahçıvan Anlaşmasının imza tarihi, yani Türk Konseyinin kuruluşunun 10. yıl dönümü. 3 Ekim tarihini aynı zamanda Türk İşbirliği Günü olarak kutluyoruz." ifadelerini kullandı. Genel Sekreter Baghdad Amreyev, 7inci Zirvenin temasının da "Ülkelerimizin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerinin (KOBİlerin) Geliştirilmesi" olacağını duyurdu.

Amreyev, 2 ile 3 Temmuz tarihlerinde Nur-Sultanda Türk Konseyi Ekonomi Bakanlarının toplanacağını ve bu toplantıda Türk Dünyası Ortak Yatırım Fonu kuruluş belgesinin onaylanacağını açıkladı.

Türk Konseyi olarak, 31 Temmuzda İstanbulda Türk Dünyası Ortak Odalar ve Borsalar Birliğinin ilk Genel Kurulunu gerçekleştireceklerini belirten Amreyev, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristanın Odalar ve Borsalar Birlikleri Başkanlarının da bu toplantıya katılacaklarını söyledi. Öte yandan Amreyev, Türk Konseyinin 12 Ağustosta Türkmenistan Cumhurbaşkanının himayelerinde düzenlenecek 1. Hazar Ekonomi Forumuna da aktif olarak katılacağını açıkladı.

Türk Konseyi olarak Özbekistan Yatırım Bakanlığı ile birlikte 12 ile 14 Eylül tarihlerinde Özbekistanda "Taşkent Türk Yatırım Forumu" düzenleyeceklerini açıklayan Amreyev,"Gerek Özbekistan gerek Türkmenistanda ilk kez böyle Forumlar düzenleneceğinin altını çizmek isterim. Türk Konseyi, Ekim ayı ortasında ise Baküde Türk Dünyası İş Forumu organize edecek" dedi.

Amreyev, Türk Dünyasına yönelik yürütülen yoğun faaliyetler çerçevesinde, Ağustos ayında New Yorkta Türk Dünyası Diaspora toplantısı düzenleyeceklerini anlattı.

Türk Konseyinin geleceğe yönelik önemli hedefleri olduğunu hatırlatan Amreyev, 15 Ekim 2019 tarihinde Baküde yapılacak 7. Türk Konseyi Zirvesinden önce Türk Konseyinin Avrupa Ofisini, Konseyin gözlemci üyesi olan Macaristanda hizmete açacaklarını duyurdu.

 
Tarih       : 04 Temmuz 2019
 
 
 

                      Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2019