RADYO ÖTÜKEN
TÜRK Irkının Emrindeyiz
 
 İSA KİRKGÖZ (Sivas) ,   Var Olsun Türk Diyari ...          |           Büşra (Mersin) ,   Türklük ve Türkçülük için olan savaşımız sonuna kadar sürecektir....          |           Mehmet (Çanakkale) ,   Varolsun ırkımın Turan Ülküsü...          |           Aybala (Kırgızistan) ,   Türk’ten başkasını biz asla sevmeyeceğiz. Bir Türk kadar kimseyi de düşünmeyeceğiz....          |           İsa Kirkgöz (Sivas) ,   Adam Ol. Irkına Çek. TÜRK OL!...          |           Yunus (Halep) ,   Suriyeli Bir Türkmenim Radyomuza Bir Türkmen Olarak Tam Destek Varolsun Turan Türk Birliği...          |           Muhammed (Kerkük) ,   Türkün Türkten Başka Kardeşi Yoktur.!...          |           Murat (Denizli) ,   Varolsun Turan...          |           Emre (Ankara) ,   7inci Türk Konseyi Baküde Gerçekleşmiştir. Türke Kutlu Olsun. Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir Türklere Turan...          |           Zeynep (Doğu Türkistan) ,   Varolsun Turan Turan Elde Asenayım Asena...          |           Melisa (Kıbrıs) ,   Radyomuz Türk ırkına Kutlu Olsun Bozkurtlar Ulusun GökTengri Türkü Korusun...          |           Almıla (Kazakistan) ,   Şu anda, büyük Türk Irkının bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Ahmet (Azerbaycan) ,   Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Alpaslan (Özbekistan) ,   Kurt kurdu korur. Varolsun Turan...          |           Emir Ateş (Erzurum) ,   Recai Ağbaba-Aras Aras Han Aras...          |           Asena Elif (Bursa) ,   Esenlikler Biz Türkçüler! kanaâtlarımızı apaçık söylediğimiz için bazılarına sevimsiz görünüyoruz. Biz siyaset yapmıyoruz. Siyaseti bilmiyoruz. Çünkü bizim davamız bugünün sandalye davası değildir. Bizim davamız asırlara bakan bir davadır. İnandığımız Türklüğün davasıdır. Hüseyin Nihâl Atsız...          |           Mustafa (Muğla) ,   TÜRK IRKINA HAYIRLI UĞURLU OLSUN İYİ YAYINLAR EFENİMM...          |           Asena Aybüke (Ankara) ,   Merhaba iyi yayınlar ben ankaradan aybüke Radyomuz TÜRK ırkına kutlu olsun böyle bir güzel radyomuz oldugu için çok mutluyum inanın radyoyu ilk gördügümde duygulandım şimdi biz TÜRK ırkı olarak radyoya destek verme zamanı TÜRK ırkı Sağolsun....          |           Hüsamettin (Muş) ,   Ölürüm Türkiye şehitler ölmez vatan bölünmez bin ölur bin dililiriz ...          |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, "Bizim için Kazakistan'da yaşayan bütün uluslar, milletler; dinine, ırkına bakmadan Kazakistan vatandaşıdır." dedi.

 

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, "Bizim için Kazakistan'da yaşayan bütün uluslar, milletler; dinine, ırkına bakmadan Kazakistan vatandaşıdır.

Kazakistanın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, "Bizim için Kazakistanda yaşayan bütün uluslar, milletler; dinine, ırkına bakmadan Kazakistan vatandaşıdır." dedi.

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kazak Kızlar Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Süleymanov Şarkiyat Enstitüsü iş birliğinde YTBde gerçekleştirilen "Uygurların Somut Olmayan Kültürel Mirası Kazakistan Örneği" projesinin tanıtım programı düzenlendi.
Saparbekulı, burada yaptığı konuşmada, proje ile Uygurların gelenek ve yaşamlarını öğrenme imkanının yakalandığını, Kazakistanın Kırım Tatarlarından Korelilere, Ahıska Türklerinden Almanlara kadar 130a yakın farklı halka kucak açtığını ve böylece Kazak coğrafyasının misafirperverlik örneği gösterdiğini söyledi.
Projenin, halk danslarından, atasözlerine, şölen ve ritüellerden ev sanatlarına kadar kadim ve zengin Uygur kültürünün tanıtımına hizmet edeceğini belirten Saparbekulı, şöyle konuştu: 
"Bizim için Kazakistanda yaşayan bütün uluslar, milletler; dinine, ırkına bakmadan Kazakistan vatandaşıdır. Kazakistanda barış ve huzur içinde yaşayan halkların arasında Uygur kardeşlerimizin özel bir yeri vardır. Uygur kardeşlerimizin kimlik ve kültürlerini muhafaza etmeleri ve geliştirmeleri için toplumun aktif bir parçası olarak yaşamaları ve çalışmaları için tüm şartları sağlamıştır. Bu proje, Türk dünyası adlı köklü çınarın 3 büyük kolu olan Kazaklar, Uygurlar ve Anadolu Türklerinin ortak çalışması olarak ortaya çıkmıştır, bu da ayrıca güzeldir. Bu proje, Kazakistandaki Uygurlara yönelik çalışmaların sadece yüzde biridir."
Erdoğanın Çin ziyareti vurgusu
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy ise Türk devlet aklının sürekliliğinin Türk milletiyle milli birlik ve beraberliğinden geçtiğini söyledi.
Uygur Türklerinin referans merkezinin Kaşgarlı Mahmud ve Yusuf Has Hacip gibi değerlerden beslendiğini kaydeden Ersoy, Türk dünyasında mevcut değer ve farklılıkların beraber yönetebilme kültüründen kaynaklandığını söyledi.
Ersoy, "Buradan neşet eden Ahmet Yesevilerin, Hacı Bektaşların, Hacı Bayram Velilerin halkalarının çok yönlü temsilcileridir. Özellikle Cumhurbaşkanımızın Çinde olduğu bir günde Anadoluda biz Kazakistan Uygur Türklerinin kültürel mirasını çalışıyor olmamız uluslararası ilişkilerde aklı referans alan ancak bize ait olan değerlerden de vazgeçmeyen Türk devlet aklının vücut verdiği her alanda kararlı adımlarla yürüdüğünün ifadesidir." diye konuştu.
"Türk ülkeleri söz konusu olduğunda yürekler kabarmalı"
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren de YTBnin Türk vatandaşları için bir diaspora kurumu olduğunu, bunun yanında soydaş ve akraba topluluklar için de faaliyetler yürüttüğünü söyledi.
Eren bu kapsamda, YTB olarak Türk cumhuriyetleri ve coğrafyasında soydaş ve akraba topluluklar ile ilişkileri kültürel manada korumaya matuf işler yapılmaya çalışıldığını söyledi.
Çalışma yapılan coğrafyalara örnek olarak Kırımı, Kıbrısı, Özbekistanı ve Ahıskayı veren Eren, bu coğrafyalara ilişkin son dönemde çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü, gelecek süreçte Kırgızistan, Türkmenistan, Moğolistan, Azerbaycan coğrafyaları ile de çalışma ivmelerinin artırılacağını söyledi.
Eren, "Türk ülkeleri söz konusu olduğunda yüreklerin ciddi manada kabarması gerekiyor. Issız çölde veya mezar taşsız bir yerde fatiha beklemek kutsiyeti sadece demek ki Çanakkaleye, Afyonkarahisara, Trablusa, Hicaza has bir durum değil, bu makamı, Orta Asyada, Yemenden Etiyopyaya kadar Türklerin ayak bastığı her yerde bu öksüzlüğü bir nişan gibi başımızın üstünde taşıyoruz demektir." ifadesini kullandı.
YTB Başkanı Eren, projede görev alan kurum personeline, akademisyenlere ve iş birliği sürecinde dayanışma gösteren temsilcilere teşekkür etti.
"246 bin Uygur bugün Kazakistanda"
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Öger ise proje kapsamında ulaşılan bilgi ve detayları paylaştı.
Uygur halkının dünyada en fazla Çinin Şincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşadığını kaydeden Öger, 19. yüzyıldan itibaren sosyal, ekonomik ve siyasi sebeplerle başta Kazakistana olmak üzere Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiyeye, 20. yüzyıldan itibaren de Avrupa, Amerika ve Arap Yarımadasına Uygur göçünün yaşandığını belirtti.
1860lı yıllarda Uygurların Kazakistan coğrafyasına geçtiğini söyleyen Öger, "Doğu Türkistandan sonra Uygurların demografik olarak en çok bulunduğu ülke Kazakistan coğrafyasıdır. 2014 yılı verilerine göre 246 bin Uygur bugün Kazakistandadır." dedi.
Öger, projenin kültürel mirası korumak amacıyla gerçekleştirildiğini, bu çerçevede yaklaşık 4-5 bin kilometre yol gezildiğini belirten Öger, "Kimliği korumak ve geçmişi bilerek geleceğe aktarmak, 21. yüzyılda bütün toplumların en büyük problemlerinden biridir." dedi.
Daha sonra Ferhat Kurban Tanrıdağlının sunduğu geleneksel Uygur halk müziğini dinleyen davetliler, proje kapsamında açılan fotoğraf sergisini gezdi.

 

 
Tarih       : 04 Temmuz 2019
 
 
 

                      Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2019