RADYO ÖTÜKEN
TÜRK Irkının Emrindeyiz
 
 İSA KİRKGÖZ (Sivas) ,   Var Olsun Türk Diyari ...          |           Büşra (Mersin) ,   Türklük ve Türkçülük için olan savaşımız sonuna kadar sürecektir....          |           Mehmet (Çanakkale) ,   Varolsun ırkımın Turan Ülküsü...          |           Aybala (Kırgızistan) ,   Türk’ten başkasını biz asla sevmeyeceğiz. Bir Türk kadar kimseyi de düşünmeyeceğiz....          |           İsa Kirkgöz (Sivas) ,   Adam Ol. Irkına Çek. TÜRK OL!...          |           Yunus (Halep) ,   Suriyeli Bir Türkmenim Radyomuza Bir Türkmen Olarak Tam Destek Varolsun Turan Türk Birliği...          |           Muhammed (Kerkük) ,   Türkün Türkten Başka Kardeşi Yoktur.!...          |           Murat (Denizli) ,   Varolsun Turan...          |           Emre (Ankara) ,   7inci Türk Konseyi Baküde Gerçekleşmiştir. Türke Kutlu Olsun. Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir Türklere Turan...          |           Zeynep (Doğu Türkistan) ,   Varolsun Turan Turan Elde Asenayım Asena...          |           Melisa (Kıbrıs) ,   Radyomuz Türk ırkına Kutlu Olsun Bozkurtlar Ulusun GökTengri Türkü Korusun...          |           Almıla (Kazakistan) ,   Şu anda, büyük Türk Irkının bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Ahmet (Azerbaycan) ,   Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Alpaslan (Özbekistan) ,   Kurt kurdu korur. Varolsun Turan...          |           Emir Ateş (Erzurum) ,   Recai Ağbaba-Aras Aras Han Aras...          |           Asena Elif (Bursa) ,   Esenlikler Biz Türkçüler! kanaâtlarımızı apaçık söylediğimiz için bazılarına sevimsiz görünüyoruz. Biz siyaset yapmıyoruz. Siyaseti bilmiyoruz. Çünkü bizim davamız bugünün sandalye davası değildir. Bizim davamız asırlara bakan bir davadır. İnandığımız Türklüğün davasıdır. Hüseyin Nihâl Atsız...          |           Mustafa (Muğla) ,   TÜRK IRKINA HAYIRLI UĞURLU OLSUN İYİ YAYINLAR EFENİMM...          |           Asena Aybüke (Ankara) ,   Merhaba iyi yayınlar ben ankaradan aybüke Radyomuz TÜRK ırkına kutlu olsun böyle bir güzel radyomuz oldugu için çok mutluyum inanın radyoyu ilk gördügümde duygulandım şimdi biz TÜRK ırkı olarak radyoya destek verme zamanı TÜRK ırkı Sağolsun....          |           Hüsamettin (Muş) ,   Ölürüm Türkiye şehitler ölmez vatan bölünmez bin ölur bin dililiriz ...          |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Dede Korkut’un Kayıp 13. Destanı Kitap Olarak Raflarda

 

Prof. Dr. Metin Ekici’nin keşfiyle gün yüzüne çıkan Dede Korkut'un kayıp 13. destanı "Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi" Ötüken Neşriyat etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Ve beklenen haber geldi. Daha önce de duyurusunu yaptığımız üzere Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Ekici’nin keşfiyle gün yüzüne çıkan Dede Korkut’un kayıp destanı “Salur Kazan’ın Ejderhayı Öldürmesi” Ötüken Neşriyat etiketiyle raflardaki yerini aldı. Bu yepyeni Dede Korkut destanını artık kitap olarak okuma şansına erişeceğiz. Kitabın tam adı da şu şekilde: Dede Korkut Kitabı Türkistan / Türkmen Sahra Nüshası Soylamalar ve 13. Boy – Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi Geçtiğimiz günlerde yine Prof. Dr. Metin Ekici imzasıyla 13. Dede Korkut Destanı: “Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi” Boyunu Beyan Eder Hanım Hey! adıyla bir makale yayınlanmıştı. O makalede bir önsöz ve ardından tam metin verilmişti. Dilerseniz şuradan ulaşabilirsiniz. Kitabın tanıtım metni şu şekilde: Dede Korkut Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı ÖldürmesiDedem der; Ay öte, yıl dolana, zamaneler kopup gele; Dağ otları tükene, diken kala; Tatlı dirlik tükene, dava ile savaş kala; Asıl beyler tükene, avam kala; Silintiler yıkıla, bir yerde oba ola; Derintiler yıkıla, bir yerde kentli ola; Bir kentte iki gühâ olsa, beş dahice daruğa ola; Onlar dahi birbirinin sözüne bitmeyeler; Ortalıkta bed nefs ile yalancının günü doğa; O günleri görmemişim ben, Dedem görmüş gibi söylerim; Yazı, kışı bilinmez yıllar ola; Kuvveti, gücü bilinmez eller ola; Yaylaklar kışlak ola, kışlaklar yaylak ola; Tat evi ile Türk evi bir araya komşu ola; Ağaç çanak, taş çanak birbirine karışık ola. Ayrıca kitap için yayınevi tarafından yayınlanan kısa bir ön okumasına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kapak resmini Dr. Mehmet Sağ’ın üstlendiği kitabın editörlüğünü de Göktürk Ömer Çakır yapıyor. Türk dünyası adına oldukça önemli bir araştırmanın kısa sürede okurlara ulaşıyor olması da ayrıca mutluluk verici. Kitapçılardan ve online satış sitelerinden ulaşabileceğiniz 13. Dede Korkut Destanı için şimdiden iyi okumalar dileriz. Prof. Dr. Metin Ekici kimdir? 1963 yılında Denizli’de doğdu. Lisans öğrenimini Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlayan (1984) Ekici, 1987-1989 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında sürdürdüğü yüksek lisans öğrenimini, Dede Korkut Tesiri ile Teşekkül Eden Halk Hikâyeleri, 1991-1996 yılları arasında University of Wisconsin-Madison’da sürdürdüğü doktorasını ise, The Anatolian Cycle of Koroglu Stories, başlıklı teziyle tamamladı. Türk Halk Bilimi, Halk Bilimi Teorileri, Türk Destanları konularında araştırmalarını sürdüren ve bu alanda pek çok yayını olan Prof. Dr. Metin Ekici, hâlen Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünde çalışmaktadır.

 
Tarih       : 28 Haziran 2019
 
 
 

                      Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2019